Jdi na obsah Jdi na menu
 


West highland white terriér pochází ze Skotska, přesněji z vysočiny na severu země (Highlands). Typickým obrázkem této oblasti jsou skalnatá pobřeží. V chudé kamenité krajině se rozkládají močály, podnebí je drsné, deštivé, s bouřlivými větry. V rašeliništích, vřesovištích a lesích žijí srnci, zajíci a koroptve; tato zvířata jsou bohatou potravou pro dravou zvěř. Úkolem west highland white teriéra, respektive jeho předků, bylo tuto dravou zvěř lovit. K vypuzení lišek a jezevců z jejich těžce přípustných nor ve skalách totiž potřebují lovci pomoc malých, odvážných psů.

 

Od tmavosrstého k bílému teriérovi
Z anglických pramenů víme, že muži, kteří v 19. století chodili s tmavosrstým předkem dnešního westíka, kejrnteriérem (Cairn Terier), na lov, měli odpor k bílým štěňatům ve vrhu a zabíjeli je. Nedorostli by prý nárokům lovu. Jednou se však přihodila Colonelu Malcolmovi z Polthallochu nehoda: zastřelil vlastního psa, protože jej kvůli barvě zaměnil s lovenou zvěří. Po této ráně se rozhodl chovat už jen bílé teriéry. Na rozdíl od ostatních chovatelů si ponechával z vrhu jen bílá nebo téměř bílá štěňata a postupnou plemenitbou pak po několika generacích zcela vyloučil ze svého chovu kejrnteriérů tmavé zbarvení. Jeho psi byli pojmenováni Poltllachův teriér nebo bílý kejrnteriér a brzy se stali uznávanými, když se ukázalo, že jsou stejně odvážní a úspěšní při lovu jako jejich tmavosrstí předkové. Navíc měli ale tu výhodu, že díky svému světlému zbarvení byli jasně vidět i za šera nebo za špatného počasí. Název "west highland white terrier" se ujal počátkem 20. století. Skotský Kennel Club klasifikoval plemeno v říjnu 1904, anglický Kennel Club jej uznal v roce 1907.

Živý, nezbedný, zábavný pes, sebevědomý, v současné době získal popularitu hlavně jako společník a výstavní pes.

 

 

ANGLICKÝ NÁZEV: West Highland White Terrier

PŮVOD: Vyšlechtěno na konci 19.století v horách v západním Skotsku v rodině Malkolma, při zmizení současného bílého skotteriera, k honu lišky, jezevce, králíka, k vyhubení hlodavců.

POPIS: Je plemeno loveckých psů. Druhé označení – bílý vysokohorský teriér. V současné době získal popularitu hlavně jako společník a výstavní pes. Standart byl přiznán v roce 1905. Rozšířen je prakticky po celém světě, kromě Ruska. Hlava s přiměřeně kulatým čenichem je často zarostlá srstí. Přechod od čela na mordu je slabě zřetelný. Čumák je stejný nebo o něco kratší než lebeční část. Oči nevelké, daleko od sebe a hluboko posazené. Čenich nosu je černý, velký.Uši vztyčené, špičaté, nevelké. Hrudník je hluboký. Ocas nedlouhý, rovný, rázně držící, avšak nikdy se neohne na záda

VÝŠKA: -Výška v kohoutku 28 cm.

VÁHA: 7-10 kg

SRST:-Srst je drsná, rovná, s hustým měkkým základem. Zbarvení je pouze čistě bílé. Srst vyžaduje každodenně rozčesávat hřebenem nebo kartáčem, trimování – čtyřikrát do roka.

CHARAKTER:  -Živý, nezbedný, zábavný pes, sebevědomý. Proslavujíc se reklamou skotské whisky. Výborně se cítí mezi lidmi i zvířaty, miluje děti. Všeobecný miláček. Pranice a nesmělost pro toto plemeno není charakteristické. Dobře se přizpůsobuje městskému a předměstskému životu, může žít v domě i na dvoře.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář